Skip to main content
Updated date:

Wazir-e-Azam - The List of Prime Ministers of Pakistan

The MAS is an active blogger & a financial services professional who has a Masters degree in IT. He loves to learn and write about history.

Introduction

Pakistan is the fifth most populous country in the world with over 200 million people living with vast cultural diversity. In Pakistan, the Prime Minister is the Head of Government and designated as the Chief Executive of the Republic. The Prime Minister is vested with the responsibility of running the administration through his/her appointed federal cabinet, formulating national policies to ensure the protection of the interests of the nation and its people through the Council of Common Interests as well as making the decision to call nationwide general elections for the bicameral Parliament of Pakistan.

The Prime Minister is elected by the members of the National Assembly. The Constitution of Pakistan vests the executive powers in the Prime Minister, who is responsible for appointing the Cabinet as well as running the executive branch, taking and authorizing executive decisions, appointments and recommendations that require executive confirmation of the Prime Minister.

Constitutionally, the Prime Minister serves as the chief adviser to President of Pakistan on critical matters and plays an influential role in appointment in each branch of the military leadership as well as ensuring the control of the military through chairman joint chiefs.

Eligibility Criteria for Prime Ministership

The Constitution of Pakistan requires that the Prime Minister must be a member of the National Assembly. In addition to this, the following criteria must also be met and duly fulfilled:

  • He/she must be a Muslim.
  • He/she must be a citizen of Pakistan.
  • Should be above 25 years of age.
  • Should be able to prove good conduct of character and be not commonly known to violate Islamic injunctions.
  • Must have adequate knowledge of Islamic teachings and practice obligatory duties prescribed by Islam, as well as abstaining from major sins.
  • Must have not, after the establishment of Pakistan, worked against the integrity of the country or opposed the ideology of Pakistan.

The List

Following is the list of Prime Ministers that served in government. The list also caters the names of those who were appointed as the caretaker prime ministers of the state. The list of names are included in chronological order.

1. Liaquat Ali Khan

Liaquat Ali Khan

Liaquat Ali Khan

Full Name: Nawabzada Liaquat Ali Khan.
Alias: Quaid-e-Millat (Leader of the Nation) & Shaheed-e-Millat (Martyr of the Nation).
Born: 1st October 1895 in Karnal, Punjab, British India (Now Haryana).
Education: BSc in Polysci from Aligarh Muslim University and LLB in civil law from Oxford University.
Tenure: 4 Years, 2 Months, 2 Days.
In Office: 14 August 1947 till 16 October 1951.
Party: Muslim League.
Brief: He was one of the leading founding fathers of Pakistan, statesman, lawyer, and political theorist who became and served as the first Prime Minister of Pakistan. He also held cabinet portfolio as the first foreign, defense, and the frontier regions minister from 1947 until his assassination in 1951.

2. Sir Khawaja Nazimuddin

Sir Khawaja Nazimuddin

Sir Khawaja Nazimuddin

Full Name: Sir Khawaja Nazimuddin.

Titles: Sir, Knight Commander of the Order of Indian Empire (KCIE) & Companion of the Order of Indian Empire (CIE).

Born: 19th July 1894 in Dacca, Bengal, British India (now Dhaka, Bangladesh).

Education: BA in Soci. from Aligarh Muslim University and MA in English from Cambridge University.

Tenure: 1 Year, 6 Months.

In Office: 17th October 1951 till 17th April 1953.

Party: Muslim League.

Brief: He was a Bengali politician, conservative figure, and one of the leading founding fathers of Pakistan. He is noted as being the first Bengali leader of Pakistan who led the country as Prime Minister (1951–1953), as well as the second Governor-General (1948–1951). He left the office when Governor-General Malik Ghulam Muhammad dissolved his government in 1953. He has been honored from time to time after his death by the government of Pakistan notably naming residential areas in Karachi suburbs as Nazimabad and North Nazimabad and also in Islamabad, where a popular road intersection has been named after him i.e. Nazimuddin Road.

3. Mohammad Ali Bogra

Mohammad Ali Bogra

Mohammad Ali Bogra

Full Name: Sahibzada Mohammad Ali Bogra.

Alias: Mohammad Ali of Bogra.

Born: 19th October 1909 in Barisal, Bengal Presidency, British India (now in Bangladesh).

Education: B.A. in Polysci from University of Calcutta.

Tenure: 2 Years, 3 Months, 26 Days.

In Office: 17th April 1953 till 12th August 1955.

Party: Muslim League.

Brief: He was a Bengali politician, statesman, and a career diplomat who served as third Prime Minister of Pakistan, appointed in this capacity in 1953 until he stepped down in 1955 in favor of Finance Minister Muhammad Ali. He supported the Muslim League's call for creation of Pakistan through the partition of British India and successfully defended his constituency in the general elections held in 1945.

4. Chaudhry Mohammad Ali

Chaudhry Mohammad Ali

Chaudhry Mohammad Ali

Full Name: Chaudhry Muhammad Ali.

Born: 15th July 1905 in Jullunder, Punjab, British India (now Jalandhar, Punjab, India).

Education: BSc and MSc in Chemistry from Punjab University.

Tenure: 1 Year, 1 Month.

In Office: 12th August 1955 till 12th September 1956.

Party: Muslim League.

Brief: He was the fourth Prime Minister of Pakistan. It was during his term when the first set of the Constitution of Pakistan was promulgated on 23rd March 1956 where the nation-state was declared as Islamic Republic with a parliamentary form. He was removed by his own party following the successful vote of no-confidence movement.

5. Huseyn Shaheed Suhrawardy

Huseyn Shaheed Suhrawardy

Huseyn Shaheed Suhrawardy

Full Name: Huseyn Shaheed Suhrawardy.

Born: 8th September 1892 in Midnapore, Bengal, British India (now West Bengal in India).

Education: BS in Maths, MA in Arabic language from Calcutta University and MA in Polysci and BCL from St Catherine's College, Oxford.

Tenure: 1 Year, 1 Month, 5 Days.

In Office: 12th September 1956 till 17th October 1957.

Party: Awami League.

Brief: He was a Bengali politician and a lawyer who served as the fifth Prime Minister of Pakistan. Popular for his wit in law, Suhrwardy resigned due to the loss of control over his party and support from the coalition partners in his administration. After his death, he was honored on multiple instances such as naming the main thoroughfares of Islamabad as Khayaban-e-Suhrawardy.

6. Ibrahim Ismail Chundrigar

Ibrahim Ismail Chundrigar

Ibrahim Ismail Chundrigar

Full Name: Ibrahim Ismail Chundrigar.

Alias: I.I. Chundrigar.

Born: 15th September 1897 in Godhra, Gujarat, British India (now, Panchmahal district in Gujarat in India).

Education: BA in Philosophy and LLB from University of Bombay.

Tenure: 1 Month, 29 Days.

In Office: 17th October 1957 till 16th December 1957.

Party: Muslim League.

Brief: He was the sixth Prime Minister of Pakistan and also regarded as one of the founding fathers of the country. He was trained in the constitutional law from Bombay and was appointed as PM on 17th October 1957 until being removed due to the vote of no confidence movement on 11th December 1957. In his honor, the Government of Pakistan later renamed the McLeod Road to I.I. Chundrigar road in Karachi.

7. Sir Feroze Khan Noon

Sir Feroze Khan Noon

Sir Feroze Khan Noon

Full Name: Sir Malik Feroz Khan Noon.

Alias: Sir, Knight Commander of the Order of the Star of India (KCSI), Knight Commander of the Order of the Indian Empire (KCIE), Order of St John (OStJ).

Born: 7th May 1893 in Hamoka, Khushab District Punjab, British India (now Sargodha, Punjab in Pakistan).

Education: BA in History from Oxford University.

Tenure: 9 Months, 21 Days.

In Office: 16th December 1957 till 7th October 1958.

Party: Republican Party.

Brief: He was the seventh prime minister of Pakistan. In 1916, Khan moved to London to sit the law examination. He qualified as a Barrister-at-Law from the Inner Temple in 1917 before returning to India. His administration collapsed after his party's own President Iskander Mirza enforced martial law in 1958.

Office ceased to exist during

7 October 1958 – 7 December 1971.

8. Nurul Amin

Nurul Amin

Nurul Amin

Full Name: Nurul Amin.

Alias: Patriot of Pakistan.

Born: 15th July 1893 in Shahbazpur, Bengal Presidency, British India (now in Bangladesh).

Education: BA in English literature from Ananda Mohan College and LLB in Law & Justice from University of Calcutta.

Tenure: 13 Days.

In Office: 7th December 1971 till 20th December 1971.

Party: Pakistan Muslim League.

Brief: After the general elections in 1971, Amin was invited to be appointed as the eighth Prime Minister under Yahya administration; yet he was also the first and the only Vice President of Pakistan from 1970 to 1972, leading Pakistan in the Indo-Pakistani War of 1971.

Office ceased to exist during

20 December 1971 – 14 August 1973.

9. Zulfikar Ali Bhutto

Zulfikar Ali Bhutto

Zulfikar Ali Bhutto

Full Name: Zulfikar Ali Bhutto.

Alias: Quaid-e-Awam (Leader of the people).

Born: 5th January 1928 in Ratodero Taluka, Sind, British India (now in Sindh, Pakistan).

Education: He was educated at Berkeley and Oxford and later trained as a barrister at Lincoln's Inn.

Tenure: 3 Years, 10 Months, 21 Days.

In Office: 14th August 1973 till 5th July 1977.

Party: Pakistan People's Party.

Brief: He was a Pakistani politician who served as the 9th Prime Minister of Pakistan from 1973 to 1977, and prior to that as the 4th President of Pakistan from 1971 to 1973 making him the first Pakistani politician to hold both of the prestigious offices during his political career. He was also the founder of the Pakistan People's Party (PPP) and served as its chairman until his execution in 1979. In 1957, Bhutto became the youngest member of Pakistan's delegation to the United Nations and is regarded as the founder of Pakistan's atomic bomb programme. He is also considered the main architect of 1973 constitution as part of his vision to put Pakistan on road to parliamentary democracy.

Office ceased to exist during

5 July 1977 – 24 March 1985.

10. Muhammad Khan Junejo

Muhammad Khan Junejo

Muhammad Khan Junejo

Full Name: Muhammad Khan Junejo.

Born: August 18, 1932 in Sindhri Tharparkar in Mirpur Khas, Sind, British India (now Mirpur Khas District, Sindh, Pakistan).

Education: He was educated at the St. Patrick's High School in Karachi and later graduated from the St. Patrick's College. He went to Hastings in England where he was trained as an agriculturist and earned a diploma to be certified in 1954.

Tenure: 3 Years, 2 Months, 5 Days.

In Office: 24th March 1985 till 29th May 1988.

Party: Pakistan Muslim League (Independent).

Brief: He was an agriculturist and a Pakistani politician who served as the 10th Prime Minister of Pakistan, having elected in this capacity in 1985 until being dismissed by the (then) president Zia-ul-Haq in 1988 after implementing the Eighth Amendment to the Constitution. He was elected on an independent ticket but he served the Pakistan Muslim League while before entering in office and during office. During his political career, he gained public notice when he joined the Ayub administration and subsequently held cabinet portfolio of railways, health, communications and labour from 1963-1969.

Office ceased to exist during

29 May 1988 – 2 December 1988.

11. Benazir Bhutto

Benazir Bhutto

Benazir Bhutto

Benazir Bhutto's Signature.

wazir-e-azam-the-list-of-prime-ministers-of-pakistan

Full Name: Benazir Bhutto.

Alias: BB, Mohtarma (Respected lady), Daugher of the East, "Iron Lady" of Pakistan. Her childhood nickname given to her by her parents was "Pinkie".

Born: 21st June 1953 in Karachi, Sindh Province, Pakistan.

Education: She studied for an undergraduate degree at Radcliffe College, Harvard University and later she relocated to the United Kingdom and began studying for a second undergraduate degree, in Philosophy, Politics and Economics, at Lady Margaret Hall, University of Oxford. She remained in Oxford to study for a one-year postgraduate degree, attending St Catherine's College, Oxford.

Tenure: 1 Year, 8 Months, 4 Days.

In Office: 2nd December 1988 till 6th August 1990.

Party: Pakistan People's Party.

Brief: She was the first woman to head a democratic government in a Muslim majority nation who served as Prime Minister of Pakistan twice (from 1988 to 1990 and again from 1993 to 1996). Bhutto became the world's fourth ever woman Prime Minister and the first in a Muslim-majority country, the youngest elected leader in the Islamic world, the world's youngest Prime Minister and Pakistan's second nationally elected Prime Minister. Several universities and public buildings in Pakistan bear Benazir's name.

Ghulam Mustafa Jatoi

Ghulam Mustafa Jatoi

Full Name: Ghulam Mustafa Jatoi.

Born: 14th August 1931 in New Jatoi, Bombay Presidency, British India (now Shaheed Benazir Abad District, Sindh, Pakistan).

Education: He was educated at Karachi Grammar School and passed his senior Cambridge. In 1952, he went to England for his bar at law, but had to return home within one year due to his father's serious illness.

Tenure: 3 Months.

In Office: 6th August 1990 till 6th November 1990.

Party: National Peoples Party.

Brief: He was an active leader in politics and was one of the founding members of Pakistan Peoples Party along with Zulfiqar Ali Bhutto. He served as the Chief Minister of Sindh from 1973 to 1977 and later was appointed as a caretaker Prime Minister by the (then) president Ghulam Ishaq Khan. Later, he founded the National Peoples Party. A number of political heavyweights from all over the country namely Ghulam Mustafa Khar, Haneef Ramay, Hamid Raza Gilani and Kamal Azfar were brought into the National People's Party. An attractive manifesto was prepared and the party was expected to gain prominence due to the declining popularity of the Peoples Party at the time.

12. Nawaz Sharif

Nawaz Sharif

Nawaz Sharif

Full Name: Mian Muhammad Nawaz Sharif.

Alias: Mian sahab.

Born: 25th December 1949 in Lahore, Pakistan.

Education: He went to Saint Anthony High School. He graduated from the Government College University (GCU) with an art and business degree and then received a law degree from the Law College of Punjab University in Lahore.

Tenure: 2 Years, 7 Months, 4 Days.

In Office: 6th November 1990 till 18th July 1993.

Party: Islami Jamhoori Ittehad.

Brief: A Pakistani businessman and politician who served for three non-consecutive terms as the Prime Minister of Pakistan, and for two terms as the Chief Minister of Punjab. He was elected as the 12th Prime Minister of Pakistan on 1st November 1990. President Ghulam Ishaq Khan dissolved his government in April 1993, which was later on reinstated by the Supreme Court of Pakistan.

Balakh Sher Mazari

Balakh Sher Mazari

Full Name: Sardar Mir Balakh Sher Mazari.

Alias: Mir, Tumandar, Sardar.

Born: 8th July 1928 in Kot Karam Khan, Punjab, British India (now in Punjab, Pakistan).

Education: He attended Aitchison College in 1945 where he completed his education.

Tenure: 1 Month, 8 Days.

In Office: 18th April 1993 till 26th May 1993.

Party: Pakistan People's Party.

Brief: He is regarded as the tumandar (chieftain) and the paramount sardar of the Mazari tribe which is situated on the tri-state area between Balochistan, Sindh and Punjab provinces of Pakistan. He was the second caretaker prime minister of Pakistan appointed by (then) President Ghulam Ishaq Khan. Mazari's term ended when the Supreme Court overturned the Presidential order and restored Nawaz Sharif's government.

Nawaz Sharif survived a serious constitutional crisis when (then) President Ghulam Ishaq Khan attempted to dismiss him under article 58-2b, in April 1993, but he successfully challenged the decision in the Supreme Court. He later resigned from the post negotiating a settlement that resulted in the removal of President as well, in July 1993 after which general elections were held in the country.

Moeenuddin Ahmad Qureshi

Moeenuddin Ahmad Qureshi

Full Name: Moeenuddin Ahmad Qureshi.

Alias: Moeen Qureshi.

Born: 26th June 1930 in Lahore, Punjab, British India (now in Punjab, Pakistan).

Education: He attended the Islamia College in Lahore and made a transfer to the Government College University in Lahore where he gained B.A. (Honors) in Economics and received an M.A. in Economics from the Punjab University. Later, he received the Fulbright scholarship and went to the United States to attend the Indiana University in Bloomington, Indiana, where he earned a PhD in Economics in 1955.

Tenure: 3 Months, 1 Day.

In Office: 18th July 1993 till 19th October 1993.

Party: Independent.

Brief: He was a Pakistani economist and civil servant who served as Prime Minister of Pakistan in an acting capacity from July to October 1993 after Nawaz Sharif's resignation. He also served as the senior vice president of World Bank. It is to his credit that the state television, PTV, and Radio Pakistan were made independent and were given the opportunity to air elections freely and impartially.

13. Benazir Bhutto

Benazir Bhutto

Benazir Bhutto

Full Name: Benazir Bhutto.

Alias: BB, Mohtarma (Respected lady), Daugher of the East, "Iron Lady" of Pakistan. Her childhood nickname given to her by her parents was "Pinkie".

Born: 21st June 1953 in Karachi, Sindh Province, Pakistan.

Education: She studied for an undergraduate degree at Radcliffe College, Harvard University and later she relocated to the United Kingdom and began studying for a second undergraduate degree, in Philosophy, Politics and Economics, at Lady Margaret Hall, University of Oxford. She remained in Oxford to study for a one-year postgraduate degree, attending St Catherine's College, Oxford.

Tenure: 3 Years, 17 Days.

In Office: 19th October 1993 till 5th November 1996.

Party: Pakistan People's Party.

Brief: Benazir Bhutto was re-elected for a second term, in 1993. She survived an attempt of overthrowing her elected government but similar to her previous regime this time Bhutto's government was dismissed by (then) president Farooq Leghari in November 1996 under corruption allegations by using the Eighth Amendment discretionary powers.

Malik Meraj Khalid

Malik Meraj Khalid

Full Name: Malik Meraj Khalid.

Born: 20th September 1915 in Kot Radha Kishan, Punjab, British Raj (now in Punjab, Pakistan).

Education: He attended Islamia College, Lahore and gained LLB in 1944, from Punjab University Law College, Lahore followed by Associate degree in public works.

Tenure: 3 Months, 12 Days.

In Office: 5th November 1996 till 17th February 1997.

Party: Independent.

Brief: He served as the fourth caretaker Prime Minister of Pakistan after the dismissal of Benazir Bhutto's government in November 1996 right before the next general elections. Malik Meraj Khalid was famous for his gentleness and honesty. Formerly, he also served as the Chief Minister of Punjab (during 2nd May 1972 – 12th November 1973), the Law Minister of Pakistan (during 13th November 1973 – 20th March 1977) and the Speaker of the National Assembly (during 3rd December 1988 – 4th November 1990). During his hiatus from the political scenario he performed duties as the Rector of International Islamic University in Islamabad.

14. Nawaz Sharif

Nawaz Sharif

Nawaz Sharif

Full Name: Mian Muhammad Nawaz Sharif.

Alias: Mian sahab.

Born: 25th December 1949 in Lahore, Pakistan.

Education: He went to Saint Anthony High School. He graduated from the Government College University (GCU) with an art and business degree and then received a law degree from the Law College of Punjab University in Lahore.

Tenure: 2 Years, 7 Months, 25 Days.

In Office: 17th February 1997 till 12th October 1999.

Party: Pakistan Muslim League (N).

Brief: Nawaz Sharif was re-elected as Prime Minister of Pakistan with an exclusive mandate from all over Pakistan for a non-consecutive second term, in February 1997. His government was deposed by (then) General Pervez Musharraf in October 1999, and Martial law was imposed in the entire country.

Office ceased to exist during

12 October 1999 – 23 November 2002.

15. Mir Zafarullah Khan Jamali

Mir Zafarullah Khan Jamali

Mir Zafarullah Khan Jamali

Full Name: Mir Zafarullah Khan Jamali.

Born: January 1, 1944 in Dera Murad Jamali, Baluchistan Agency, British India

(now, in Balochistan, Pakistan).

Education: He received his early education at Lawrence College, Murree and did his A-levels from Aitchison College, Lahore. Later, he attained a bachelor's degree from a government college and completed his master's degree in political science at the University of the Punjab in 1965.

Tenure: 1 Year, 7 Months, 3 Days.

In Office: 23rd November 2002 till 26th June 2004.

Party: Pakistan Muslim League (Q).

Brief: He served as the Prime Minister of Pakistan from 2002 until his resignation in 2004. Previously, he also served as the Acting Chief Minister of Balochistan province from 9th November 1996 till 22nd February 1997 when General Zia-ul-Haq dismissed the government of Muhammad Khan Junejo.

Office ceased to exist during

26 June 2004 – 30 June 2004.

16. Chaudhry Shujaat Hussain

Chaudhry Shujaat Hussain

Chaudhry Shujaat Hussain

Full Name: Chaudhry Shujaat Hussain.

Born: 27th January 1946 in Gujrat, Punjab, British India (now Gujrat City, Punjab, Pakistan).

Education: He attended the Forman Christian College University in 1962 and later graduated with Bachelor of Business Administration in 1965.

Tenure: 1 Month, 27 Days.

In Office: 30th June 2004 till 26th August 2004.

Party: Pakistan Muslim League (Q).

Brief: He is the eldest son of Chaudhry Zahoor Ilahi (a Pakistani politician and businessman). He was temporarily elected by the Parliament as the twelfth Prime Minister of the country to serve an interim period just to handover the office of PM later to Shaukat Aziz, who during that time could not be elected as Prime Minister for being a member of senate. He had been a strong and vocal supporter of Pakistan's bilateral relations with South Korea. He also helped in bringing South Korea investment in the country and supports South-Korean model of economy in the country.

Office ceased to exist during

26 August 2004 – 28 August 2004.

17. Shaukat Aziz

Shaukat Aziz

Shaukat Aziz

Full Name: Shaukat Abdul Aziz.

Born: 6th March 1949 in Karachi, Sindh, Pakistan.

Education: He obtained BS degree in Economics in 1967 from Gordan College. Later, he obtained MBA in business administration in 1969 from Institute of Business Administration (IBA) in Karachi.

Tenure: 3 Years, 2 Months, 18 Days.

In Office: 28th August 2004 till 15th November 2007.

Party: Pakistan Muslim League (Q).

Brief: A Pakistani economist and financier who served as 17th Prime Minister of Pakistan from 20th August 2004 to 15th November 2007, as well as the Finance Minister of Pakistan from 6th November 1999 to 15th November 2007. He left the office at the end of the parliamentary term in November 2007. His privatization and energy policies remain extremely controversial in public circles as critics argue that they did not fully tackle with full force in country's economy.

Muhammad Mian Soomro

Muhammad Mian Soomro

Full Name: Muhammad Mian Soomro.

Born: 19th August 1950 in Karachi, Sindh, Pakistan.

Education: He attended Forman Christian College.

Tenure: 4 Months, 8 Days.

In Office: 16th November 2007 till 24th March 2008.

Party: Pakistan Muslim League (Q).

Brief: He is the grandson of a former politician named Khan Bahadur Haji Moula Bux Soomro. He became a Pakistani politician and a banker who served as the Chairman of the Senate from 2003 to 2009. During this time he was appointed as caretaker prime minister on 15th November 2007, at the expiration of the term of the previous Prime Minister, Shaukat Aziz, ahead of a new parliamentary election. As required by the constitution, being the Chairman of the Senate, he automatically became President on 18th August 2008, upon the resignation of Pervez Musharraf. Previously, he has also been the Governor of Sindh from 25th May 2000 till 26th December 2002.

18. Yousaf Raza Gillani

Syed Yousaf Raza Gillani

Syed Yousaf Raza Gillani

Full Name: Makhdoom Syed Yousuf Raza Gillani.
Alias: Makhdoom.
Born: 9th July 1952 in Multan, Punjab, Pakistan.
Education: He attended Government College University and obtained his B.A. in Journalism in 1970. Later, he completed his MA in Political journalism from the University of the Punjab in 1976.
Tenure: 25th March 2008 till 19th June 2012.
In Office: 4 Years, 2 Months, 25 Days.
Party: Pakistan People's Party (PPP).
Brief: Coming from an influential Sufi Muslim family, Gillani is Pakistani politician who served as 18th Prime Minister of Pakistan from 25th March 2008 until his retroactive disqualification and ejection by the Supreme Court of Pakistan on 26th April 2012 for contempt of court becoming Pakistan's first Prime Minister to be convicted while holding office. Previously, he served as the Speaker of the National Assemble from 17th October 1993 till 16th February 1997.

19. Raja Pervaiz Ashraf

Raja Pervaiz Ashraf

Raja Pervaiz Ashraf

Full Name: Raja Pervaiz Ashraf.

Born: 26th December 1950 in Sanghar, Sindh, Pakistan.

Education: He graduated from the University of Sindh in 1970.

Tenure: 9 Months, 2 Days.

In Office: 22nd June 2012 till 24th March 2013.

Party: Pakistan People's Party (PPP).

Brief: Before entering politics, he was an agriculturist and businessman by profession. He assumed the post of Prime Minister in June 2012, after Yousaf Raza Gillani was disqualified over contempt of court charges. Previously, he served as the Minister of Water and Power from 31st March 2008 to 9th February 2011 for which he was heavily criticized as his performance was tainted by failures to overcome the power shortfall that continued to aggravate even after he was replaced. He was also accused of receiving kickbacks in the rental power projects, and of using illegal money to buy foreign property but no charges have been framed against him, as no evidence could be presented so far.

Mir Hazar Khan Khoso

Mir Hazar Khan Khoso

Full Name: Mir Hazar Khan Khoso.

Born: 30th September 1929 in Goth Azam Khan, Baluchistan Agency, British India

(now Jafarabad, Balochistan, Pakistan).

Education: He attended the Sindh University in 1950 and graduated with BA degree in 1954. Two years later, he secured a bachelor's degree in law from Karachi University.

Tenure: 2 Months, 11 Days.

In Office: 25th March 2013 till 5th June 2013.

Party: Independent.

Brief: Khoso is considered to be an activist inspired by the founding fathers of Pakistan movement. He is a retired judge who previously served as the Chief Justice of the Federal Shariat Court. He was appointed caretaker Prime Minister by the Election Commission of Pakistan on 24th March and took oath on 25th March 2013 ahead of the general elections scheduled in May 2013.

20. Nawaz Sharif

Nawaz Sharif

Nawaz Sharif

Full Name: Mian Muhammad Nawaz Sharif.

Alias: Mian sahab.

Born: 25th December 1949 in Lahore, Pakistan.

Education: He went to Saint Anthony High School. He graduated from the Government College University (GCU) with an art and business degree and then received a law degree from the Law College of Punjab University in Lahore.

Tenure: 4 Years, 1 Month, 23 Days.

In Office: 5th June 2013 till 28th July 2017.

Party: Pakistan Muslim League (N).

Brief: The 18th Amendment Bill in the Parliament passed on 8th April 2010 removed the bar on former prime ministers to stand for only two terms in office. This allowed Nawaz Sharif to become prime minister for a third unprecedented time after the resounding election victory of the PML-N in General Election of 2013. On 5th June 2013, Nawaz Sharif took office for a third non-consecutive term but was impeached on 28th July 2017 by the Supreme Court of Pakistan for being dishonest while ordering National Accountability Bureau (NAB) to file a reference against Sharif and his family on corruption charges. Consequently, he was sentenced to 10 years in prison and banned from holding public office ever again.

Office ceased to exist during

29 July 2017 – 1 August 2017.

21. Shahid Khaqan Abbasi

Shahid Khaqan Abbasi

Shahid Khaqan Abbasi

Full Name: Shahid Khaqan Abbasi.

Born: 27th December 1958 in Karachi, Sindh, Pakistan.

Education: He attended the University of California, Los Angeles and earned a bachelor's degree before obtaining a master's degree from George Washington University.

Tenure: 10 months.

In Office: 1st August 2017 till 31st May 2018.

Party: Pakistan Muslim League (N).

Brief: He is the son of late Air Commodore Khaqan Abbasi who died on April 10, 1988 after his car was hit by a missile in the Ojhri Camp disaster. He started his political career after the death of his father in 1988, and since then he has been elected a Member of the National Assembly six times for Constituency NA-50 (Rawalpindi). He is also a businessman and an aviation expert. He owns a private Pakistani low-cost airline called Airblue. After the impeachment of former Prime Minister Nawaz Sharif, Shahid Khaqan Abbasi was elected by the parliament as the 21st Prime Minister. His term expired on May 31st 2018 as General Election 2018 was set to be held.

Airblue Limited (styled as airblue) is a private Pakistani low-cost airline with its head office on the 12th floor of the Islamabad Stock Exchange (ISE) Towers in Islamabad, Pakistan.

Airblue Limited (styled as airblue) is a private Pakistani low-cost airline with its head office on the 12th floor of the Islamabad Stock Exchange (ISE) Towers in Islamabad, Pakistan.

Justice (R) Nasirul Mulk.

Justice (R) Nasirul Mulk.

Full Name: Justice (R) Nasirul Mulk.

Born: 17th August 1950 in Swat District, Khyber Pakhtunkhwa, Pakistan.

Education: BA, LLB from Peshawar University.

Tenure: 2 Months, 18 Days.

In Office: 1st June 2018 till 18th August 2018.

Party: Independent.

Brief: After a consensus between the (then) Prime Minister Shahid Khaqan Abbasi and the opposition leader Khurshid Shah on 28th May, Justice (R) Nasirul Mulk was appointed as the 7th caretaker Prime Minister of Pakistan ahead of the general elections scheduled in July 2018. He took the oath of office on 1st June 2018. He previously also served as an acting Chief Election Commissioner from 30th November 2013 to 6th July 2014 and later as country’s 22nd Chief Justice from 6th July 2014 till 16th August 2015.

22. Imran Khan

Imran Khan

Imran Khan

Full Name: Imran Ahmed Khan Niazi.

Alias: Kaptaan (Captain).

Born: 5th October 1952 in Lahore, Pakistan.

Education: B.A. (Hons.) in PPE from Keble College, Oxford.

Tenure: Incumbent.

In Office: 18th August 2018 – Present.

Party: Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI).

Honors: Hilal-i-Imtiaz, The President's Award for Pride of Performance, Oxford University Hall of Fame, International Cricket Council Hall of Fame (2010), Humanitarian award, Asian sports awards, Kuala Lumpur - 13th December 2007 (For founding the first cancer hospital in Pakistan), Jinnah award (2011).

Brief: Prior to entering politics, Imran Khan was a cricketer and a philanthropist. He played cricket for two decades and led the Pakistan Cricket team to victory in the 1992 Cricket World Cup. Later, he developed philanthropic projects such as the Shaukat Khanum Memorial Cancer Hospital & Research Centre and Namal College. On August 18th 2018, Imran Khan was sworn in as the country's 22nd Prime Minister after his landslide victory in the 2018 Pakistani General Elections. He remains a popular public figure and is the author of multiple publications.

First 100 days of Imran Khan's prime ministership

Did you know?

First Prime Minister: Liaquat Ali Khan.

Longest serving Prime Minister: Yousaf Raza Gillani (4 Years, 2 Months, 25 Days).

Shortest serving Prime Minister: Nurul Amin (13 Days).

Most terms: Nawaz Sharif (3 times).

Multiple terms: Nawaz Sharif (3) and Benazir Bhutto (2).

First Female Prime Minister: Benazir Bhutto.

First Sportsman Prime Minister: Imran Khan.

Multi generation Prime Minister: Benazir Bhutto (2nd Generation).

Oldest Prime Minister: Nurul Amin (78 years).

Youngest Prime Minister: Benazir Bhutto (35 years).

Oldest Caretaker PM: Mir Hazar Khan Khoso (84 years).

Since 1947, Pakistan has had nineteen prime ministers, aside from the appointed caretaker prime ministers who were only mandated to oversee the system until the election process was finished. There has been four times that the martial law has been in effect, and controversially approved by the supreme court. Through a general election where the leader of the majority winning party is selected to be the Prime Minister. All members of the federal legislature, the Parliament, are directly elected. Elections in Pakistan take place every five years by universal adult suffrage.

POLL

© 2018 Muhammad Ali

Related Articles